Jan Vejmělek: Inflace bude ke svému cíli směřovat značně neochotně

Jan Vejmělek: Inflace bude ke svému cíli směřovat značně neochotně

Když jsme před čtvrt rokem publikovali makroekonomickou prognózu, doprovodili jsme jí titulkem Jestřábi se vrací. Po třech měsících můžeme konstatovat, že se skutečně vrátili, a to s nebývalou razancí. Nejenom rychlé odbourání protipandemických opatření u nás i ve světě, ale i úzká hrdla v dodávkách materiálů pro výrobu a s tím spojené vyšší ceny vstupů, s sebou přinesly i celou řadu inflačních symptomů. Naše centrální banka nezaváhala a již v červnu zavelena k odpoutání se od extrémně nízkých úrokových sazeb ne příliš vzdálených od nuly.

Právě zveřejněnou letní makroekonomickou prognózu jsme tentokráte vydali pod názvem Motor ekonomiky zažehnut. Název jednoznačně evokuje stav, ve kterém se česká ekonomika v postcovidové době nachází. Rychlé oživení nastartované během druhého čtvrtletí bude pokračovat i ve zbytku roku a ještě před jeho koncem bude dosaženo předpandemického objemu produkce. Po loňské pandemické recesi, která vyústila v pokles reálného HDP o 5,8 %, si podle nás naše hospodářství letos připíše 4,2 %.

Inflace bude ke svému cíli směřovat značně neochotně, její zpomalující trend bude markantnější až v průběhu příštího roku. Pomoci ji zkrotit bude muset centrální banka, která bude podle nás sazby postupně, ale jistě, zvyšovat. Do konce roku tak podle nás učiní ještě třikrát, nejbližší příležitost bude mít již příští týden. V tomto trendu bude pokračovat i příští rok. Na jeho konci předpokládáme, že úroková sazba ČNB bude výše než inflace.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

29. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3525 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál