Bohumil Trampota: Moneta: Výsledky za Q2 nad odhady, zvýšení projekce na čistý zisk

Bohumil Trampota: Moneta: Výsledky za Q2 nad odhady, zvýšení projekce na čistý zisk

Moneta Money Bank oznámila dnes ráno výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku, které jsou na čistém zisku výrazně lepší v meziročním srovnání. To je dáno vysokou tvorbou opravných položek před rokem. Celkové výnosy, po očištění o jednorázové položky, i čistý zisk jsou nad odhady trhu. Management Monety mírně snížil celoroční výhled na celkové výnosy, ale vzhledem k poklesu nákladů na riziko sezvýšil odhad čistého zisku. A ten slouží jako základna pro výpočet dividendy.

Co se týká poskytnutých spotřebitelských úvěrů, Moneta opět překonala růst trhu. Celkové úvěry vzrostly o 9,2 %, z toho retailové portfolio přidalo 14,0 %, komerční úvěry jsou stabilní. Celkový růst je tažen hypotékami (27,1 %) spolu s úvěry malým a středním podnikům (20,0 %). (2) Celkové vklady vzrostly o 3,9 % (retailové 5,6 %, komerční mírný pokles -0,8 %). (3) Čistý úrokový výnos je ve druhém kvartále 2,1 mld. CZK (1,5 % y/y), což považujme ve shodě jak s konsensem, tak s naší projekcí. Čistá úroková marže zůstala meziročně stabilní na 2,7 %. Celkové provozní výnosy klesly v meziročním srovnání o 26,3 % na 2,7 mld. CZK. Nicméně před rokem došlo k zaúčtování mimořádného zisku z akvizice (Wüstenrot) ve výši 1,1 mld. CZK, který se v tomto kvartále samozřejmě neopakoval. Bez této položky by celkové výnosy vzrostly o více než 5 % y/y. (4) Celkové provozní náklady v meziročním srovnání klesly o 3,7 % na 1,3 mld. CZK hlavně kvůli nižším personálním nákladům. (5) Opravné položky k nespláceným úvěrům byly v Q2 pouze 334 mil. CZK, proti loňským 1,85 mld. CZK. Opravné položky se vloni tvořily zejména ve druhém kvartále, což bylo dáno situací související s pandemií. (6) Zejména díky nižším opravným položkám vzrostl čistý zisk o nevídaných 91,5 % na 833 mil. CZK.

Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,5 % z 2,8 % v předchozím kvartále. Celková kapitálová přiměřenost vzrostla na vysokých 19,2 % z 18,5 % dosažené v Q1 21.

Celoroční cíle vedení Monety. Celkové výnosy by nově měly dosáhnout 10,8 mld. CZK, což je pokles proti původní projekci 11,2 mld. CZK. Důvody mírného snížení jsou vysoký konkurenční tlak, předčasná splacení a úvěry v selhání vzhledem k situaci související s pandemií. Celkové provozní náklady by měly proti původní projekci zůstat beze změny (-5,5 mld. CZK). Stejným tempem jako pokles odhad výnosů bohužel klesne i provozní zisk na 5,3 mld. CZK ze 5,7 mld. CZK. Nicméně klesnou náklady na riziko na 60-70 bb z 80-100 bb. A na základě toho by čistý zisk měl nově vzrůst na 3,0 mld. CZK z původních 2,8 mld. CZK. To by mělo být pozitivní pro výplatu dividendy, protože základna pro její výplatu se počítá právě z čistého zisku.

Co se týká dividendy, o možnosti výplaty rozhodne ČNB ve čtvrtém kvartále. Předpokládáme, že omezení padnou a Moneta bude moci vyplatit, kromě dividendy, aspoň část přebytečného kapitálu, který je 8,7 mld. CZK nebo 17,01 CZK na jednu akcii.

Více informací bude zveřejněno dnes v 15:00 hod na konferenčním hovoru.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

29. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9827 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál