Bohumil Trampota: Moneta: Výsledky za Q2 budou po očištění o loňské mimořádné položky meziročně lepší

Bohumil Trampota: Moneta: Výsledky za Q2 budou po očištění o loňské mimořádné položky meziročně lepší

Očekávané výsledky hospodaření: Meziroční srovnání bude tentokráte zkreslené vzhledem k loňským mimořádným položkám týkající se zejména zisku z akvizice (Wüstenrot). Podstatně se změní, klesnou, také opravné položky k nespláceným úvěrům, které se loni tvořily zejména v Q2.

Základní položkou výnosů je čistý úrokový výnos. Odhadujeme, že v meziročním srovnání mírně vzrostl a dosáhl 2,1 mld. CZK (+1,1 % y/y). Čistou úrokovou marži čekáme na úrovni 2,7 %, což je mírný pokles proti loňskému roku. Celkové výnosy by měly dosáhnout 2,7 mld. CZK, což je na první pohled podstatně nižší hodnota než za stejné období loňského roku. Důvodem je mimořádný zisk z akvizice 1,1 mld. CZK zaúčtovaný v Q2 20. Po očištění vzrostou celkové výnosy o asi +5,5 % v meziročním srovnání.

Očekáváme, že provozní náklady klesnou na 1,3 mld. CZK (-4,7 % y/y). Druhou položkou, která bude podstatně jiná než před rokem, budou opravné položky k nespláceným úvěrům. Loni, vzhledem k pandemii koronaviru a zavedeným restriktivním opatřením, reportovala Moneta 1,85 mld. CZK jako náklady na riziko. Letos v druhém kvartále odhadujeme pokles této položky na 374 mil. CZK. To bude mít samozřejmě podstatný vliv na čistý zisk. Ten by měl ve druhém čtvrtletí dosáhnout 812 mil. CZK. To znamená meziroční růst o +87 %.

Celoroční projekce vedení společnosti je na celkové výnosy nad 11,2 mld. CZK, provozní náklady pod 5,5 mld. CZK a čistý zisk minimálně 2,8 mld. CZK. Dosažené výsledky za Q1 plus naše odhady za Q2 tvoří prakticky polovinu cílů Monety. Předpokládáme, že management Monety své cíle potvrdí.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

23. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.8973 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál