Jana Steckerová: ECB vyzve k trpělivosti

Jana Steckerová: ECB vyzve k trpělivosti

K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Její prezidentka Christine Lagardová již před dvěma týdny vzbudila zvědavost finančních trhů, když prohlásila, že červencové zasedání bude důležité. Dále dodala, že současný pandemický program může přejít v březnu 2022 na „nový formát“. Čtvrteční zasedání je zároveň prvním po zveřejnění výsledků revize strategie ECB. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se její výsledky odrazí v rétorice centrální banky. Ta podle našeho názoru zůstane holubičí. ECB se bude snažit trhy přesvědčit, že s vysíláním signálů ohledně utahování měnové politiky není třeba spěchat a že nemusí přijít ani na zářijovém či říjnovém zasedání. Ukončení pandemického programu stále předpokládáme v březnu či mírně později, přičemž bude vyhlazováno navýšením nákupů aktiv v rámci standardního programu QE (APP). Z dlouhodobějšího hlediska se obáváme, že vyšší inflační cíl bez využití dalších nástrojů povede k ještě vyšší bilanční sumě.

Od tohoto čtvrtka vstoupí v platnost výsledky revize strategie ECB. Součástí je i nový inflační cíl, který již nebude mířit těstě pod 2 %, ale přímo na ně. Z vyjádření, která zatím padla, se zdá, že ECB bude ochotna tolerovat vyšší inflaci spíše než nižší. Po jak dlouhou dobu a v jaké výši by to mohlo být ale řečeno nebylo. Přepokládáme, že by se mohlo jednat o úroveň 2,5 %, a to po dobu jednoho roku. Samotné zvýšení inflačního cíle by mohlo společně s vyjádřeními Lagardové, že nadcházející zasedání bude důležité, indikovat další uvolnění měnové politiky. To ale ve světle silného očekávaného růstu v Q2 i Q3 a předpokladu, že ani další vlna coronaviru nepovede k uzavření ekonomik, neočekáváme. Sama Lagardová je, pokud jde o oživení, optimistická pouze mírně a mutaci Delta stále považuje za podstatnou hrozbu. Nejpravděpodobnější je tedy scénář, že ECB se na čtvrtečním zasedání bude snažit vyslat signál, že nyní je čas být trpělivý a s dalšími kroky vyčkat.

Konkrétní postup týkající se ukončování pandemického programu na nadcházejícím zasedání s nejvyšší pravděpodobností oznámen nebude. Program je spojený s trváním současné krize, a tak předpokládáme, že bude ukončen v březnu příštího roku, tak jak je zatím plánováno, případně lehce později. Domníváme se, že aby ECB zajistila hladký přechod, navýší stávající program nákupů aktiv APP. Ten v současné době běží v objemu 20 mld. EUR měsíčně. Podle našeho odhadu bude program APP v Q2 22 navýšen na 50 mld. EUR měsíčně, v Q3 snížen na 30 mld. EUR měsíčně a dále na 15 mld. EUR v závěrečném čtvrtletí příštího roku. Zároveň předpokládáme, že v červnu 2022 bude spuštěn program TLTRO4. Ukončení programu APP pak očekáváme v červnu 2023. Na všechna tato oznámení si ale budeme muset ještě počkat.

Celá strategická revize ECB bude zveřejněna v září. Už nyní se ale nabízí otázka, jaké nástroje k naplnění nového inflačního cíle ECB má. Ty současné vyhodnotila ECB jako efektivní. K naplnění inflačního cíle nicméně nevedly. Na přetřes by tak mohlo přijít navýšení limitů na nákup dluhopisů v rámci jedné emise či emitenta (nyní 33 %). Zde se ale ECB může obávat, aby nedeformovala cenotvorbu či neohrozila restrukturalizaci dluhu. Na tomto poli tedy velké změny nečekáme. Zároveň se ale obáváme, že bez využití nových nástrojů inflačního cíle dosaženo nebude a ke snižování bilanční sumy ECB je v nedohlednu.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

19. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2831 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál