Michal Brožka: Inflace zatím stále běží rychlejším tempem

Michal Brožka: Inflace zatím stále běží rychlejším tempem

Inflace v červnu setrvala na vyšších úrovních a to mírně nad odhady trhu i prognózou ČNB. Hlavním důvodem vyšší inflace jsou jádrové ceny bez potravin a energií. Překvapení je v souhrnu malé a implikuje pokračování ochoty ČNB v nejbližší době dále utahovat měnovou politiku.

Spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 %, což bylo desetinku nad naším odhadem i očekáváním trhu. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení inflace na 2,8 % z předchozího tempa 2,9 %. O zvýšené nejistotě odhadů tentokrát opět svědčilo jejich relativně široké rozpětí jdoucí od 2,6 % do 3,0 %.

Překvapení je to z pohledu finančního trhu sice malé, na druhou stranu jde na vrub jádrové inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií a odráží tedy lépe působení ekonomiky na ceny spotřebitelů. Ceny potravin tentokrát opět mírně klesly. Ceny u čerpacích stanic vlivem dražší ropy ještě mírně povyrostly, ale o větším překvapení nemůže být řeč. Dle našeho předběžného propočtu jádrová inflace zrychlila na meziměsíčně 0,7 % (SA) po předchozím tempu 0,2 % (SA) a její meziroční tempo se zvýšilo na 3,5 % po předchozích 3,1 %.

Červnové zdražování bylo způsobeno především vývojem ve službách, kde ceny meziměsíčně poskočily o 0,9 % a meziročně o 3,4 %. Zboží zdražilo meziměsíčně pouze o 0,3 % a o 2,4 % meziročně. Rychlejší zdražování ve službách pravděpodobně souvisí s rozvolňováním protipandemických opatření. K tomu se připojují i sezónní faktory jako například zdražení rekreací. Stále více se na růstu spotřebitelských výdajů podílejí náklady související s bydlením, a to i ve formě služeb pro údržbu a opravy bytů.

V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se inflace nyní nachází na svém vrcholu a v srpnu se začne snižovat. Meziroční míra inflace i v takovém případě setrvá do konce roku poblíž současných úrovní a teprve v příštím roce se výrazněji sníží. Nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb a také prosakování vyšších cen na straně výrobců do cen spotřebitelských zůstává nadále zvýšená.

Ve srovnání s prognózou ČNB je inflace o desetinu výš, což je malá odchylka, ale je důležité, že rychlejší je právě jádrová inflace, na kterou má měnová politika významný vliv. Na začátku srpna tak počítáme s dalším zvýšením úrokových sazeb. Česká koruna od včerejška posiluje a dnes zveřejněná data by ji od tohoto trendu neměla významněji odradit. Do jejího dalšího vývoje by kromě statistik kolem šíření pandemie mohlo zasáhnout zasedání ECB 22. července.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

13. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9792 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál