Jan Vejmělek: Zkrácený týden přinese solidní průmyslová data

Jan Vejmělek: Zkrácený týden přinese solidní průmyslová data

Vstup do nového týdne byl na globálních trzích díky pondělnímu svátku v USA vlažný, na lokálním trhu se obchodování s korunovými instrumenty rozjede až dnes, i když zkrácený pracovní týden, který je zároveň prvním prázdninovým, se na obchodní aktivitě negativně podepíše. Z ekonomických dat nás čeká záplava květnových statistik průmyslové produkce. Vzhledem ke včerejšímu zklamání o vývoji německých podnikových objednávek jsme zvědavi na čísla o tamější průmyslové výrobě. Relativně opatrní pak jsme i u domácích průmyslových dat, naopak bilance zahraničního obchodu by měla potěšit.

Domácí průmysl začíná doplácet na nedostatek vstupů

Dnešní den přinese zveřejnění letní makroekonomické prognózy z dílny Evropské komise. Žádné zásadní revize oproti jarní verzi ale nepředpokládáme. Pro investory bude zajímavější sledovat květnová průmyslová data z evropských zemí. Včerejší německé podnikové objednávky za květen představují zvednutý varovný prst pro náš mírně nadkonsensuální odhad průmyslového výstupu. I tak ale čekáme meziměsíční vzestup, a to nejen v Německu, ale i v dalších velkých evropských ekonomikách – ve Francii, Itálii a Španělsku. To by pro eurozónu jako celek implikovalo pro květen +0,6 % m/m, za celý druhý kvartál pak odhadujeme +1,0 % q/q. Z druhé strany Atlantiku toho ve zbytku týdne mnoho nepřijde, nejzajímavější bude dnešní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC, které skončilo nečekaně jestřábím výstupem.

Z domova se dnes dočkáme tradičního trojlístku dat, když bude opublikována květnová průmyslová produkce, stavební výroba a bilance zahraničního obchodu. U dynamiky průmyslové výroby to již taková sláva jako v březnu či dubnu nebude, když se obáváme zejména slabší automobilové produkce. Nedostatek některých výrobních komponent (zejména čipů) si vybírá svou daň. Předstihové indikátory ale naznačují, že v ostatních segmentech by produkce měla dále solidně růst. Meziroční tempo ale bude, jak je v posledních měsících zvykem, výrazně ovlivněno srovnávací základnou, která bude hrát ve prospěch vysokého čísla. V dalších měsících již ale bude tento efekt vyprchávat. Zítra se pak dozvíme květnový výsledek maloobchodních tržeb. Tady si slibujeme dost od rychlého rozvolnění protiepidemických opatření. To samozřejmě umožnilo bez větších omezení fyzicky nakupovat, zároveň se tento krok promítl do zvýšení spotřebitelské důvěry. Celkově by zveřejňovaná data, jak podrobněji komentujeme zde https://bit.ly/3qDdRhG, neměla centrální bankéře odradit od dalšího zvyšování úrokových sazeb. To je scénář, ve kterém počítáme se zpevňováním české měny směrem k 25,0 CZK/EUR v nadcházejících měsících.

Koruna oslabuje nad 25,60 a je nejslabší od 10. května

Zatímco Cyril a Metoděj přinesli na devizové trhy ve světě i v regionu klid, včerejší sváteční den se nesl ve znamení posilujícího dolaru na globálních trzích. To se projevilo i na kurzu české měny. Ta se tak po zhruba dvou týdnech vůči euru opět dostala na hodnoty kolem 25,60 CZK/EUR, aby se nakonec posunula až k 25,65 CZK/EUR, tedy na nejslabší hodnotu za poslední dva měsíce. Obdobně se včera vyvíjel i maďarský forint. Jedinou měnou regionu, která si polepšila, byl polský zlotý. Ten si během prvních dvou dnů tohoto týdne připsal téměř půl procenta.

Společné evropské měně příliš nenahrávala zveřejněná německá data. Zklamáním skončilo jak zveřejnění předstihových indikátorů (jako PMI ze služeb či ZEW index očekávání), tak publikace dat z reálné ekonomiky v podobě továrních objednávek. Statistiky za celou eurozónu vyzněly lépe, a to jak pohledem na PMI indexy, tak při hodnocení květnových maloobchodních tržeb. Pro finanční trhy ovšem zůstává klíčová situace v již zmiňovaném Německu. Americké předstihové indikátory žádný nový impuls trhům nepřinesly, úrovňově se ale nachází nad svými eurovými protějšky.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

7. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2401 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál