Jan Vejmělek: Německý ZEW předzvěstí silného druhého kvartálu

Jan Vejmělek: Německý ZEW předzvěstí silného druhého kvartálu

Návrat k ekonomickému životu díky zlepšující se pandemické situaci a rozvolňování restriktivních opatření se podepíše na červnovém vzestupu nálady investorů podle institutu ZEW. Na reálných datech by to mělo být patrné již na dubnových číslech průmyslové produkce. Finální HDP eurozóny za Q1 21 by měl přinést zlepšení, na celkovém poklesu, za kterým bude stát zejména spotřeba domácností, se ale nic nezmění. Z domova se dočkáme dubnových statistik maloobchodních tržeb. I ty povzbudila větší možnost k nákupům.

Postupné otevírání tuzemským maloobchodníkům pomohlo

Dnešní den by měl přinést celou řadu ekonomických indikátorů ze starého kontinentu, které by měly sílu společné měny podpořit. Hned ráno se dočkáme podle nás solidní výkonnosti německého průmyslu za duben. První čtvrtletí bylo v Německu slabé, když tamní průmyslová výroba zaostávala za očekáváními i zlepšujícími se sentiment indikátory. S uvolněním restrikcí a oživením domácí poptávky v kombinaci s již silnou poptávkou ze zahraniční předpokládáme za duben meziměsíční vzestup o 1,0 % (meziročně díky nízké statistické základně +29,5 %). Celkově zlepšující se sentiment, jak ho vnímají investoři, ukáže další zvýšení ZEW indexu, tentokráte za červen. Finální čísla HDP eurozóny za Q1 21 by měla podle nás přinést vzestupnou revizi (o 30 bb na -0,30 % q/q). Důvodem je zlepšení odhadu pro italskou ekonomiku a výrazný růst ekonomiky Irska (mezičtvrtletně o silných 7,2 %). Z hlediska struktury lze předpokládat, že za poklesem ekonomiky stála hlavně spotřeba domácností, na kterou působily silné restrikce převládající na začátku roku ve většině evropských států. Odpoledne se dočkáme dubnových dat amerického zahraničního obchodu. Ty většinou trh ignoruje.

Tuzemské maloobchodní tržby v dubnu podpořilo uvolnění restrikcí v podobě postupného otevírání některých kamenných obchodů a zrušení zákazu cestovat mezi okresy. Prodeje v maloobchodě bez zahrnutí prodejů aut podle nás vzrostly v dubnu meziměsíčně o více než 3 %. Registrace aut však byly v dubnu slabší a tržby za prodej automobilů tak pravděpodobně rostly meziměsíčním tempem nepřevyšujícím jedno procento. Pokud se naplní námi očekávané nadkonsensuální odhady, v kombinaci s výše diskutovanými povzbudivými evropskými daty by to mělo korunu povzbudit v testování silnějších hodnot pod 25,40 CZK/EUR.

Koruna se pokoušela dostat pod 25,40 CZK/EUR

Globální finanční trhy vstoupily do nového týdne celkem optimisticky. Akciové indexy se posouvaly výše, patrný byl na většině trhů mírný vzestup výnosů státních dluhopisů, euro drželo silné úrovně, kam se proti dolaru dostalo v pátek po zklamání z amerických dat z trhu práce za květen. Znatelnějších zisků včera společná evropská měna dosáhla až v průběhu americké seance. Z pohledu eura bylo povzbudivé zveřejnění dalšího významného vzestupu indexu nálady investorů v eurozóně Sentix. Ten se vyšplhal na nejvyšší hodnotu za více než tři roky.

Koruna se na úvod týdne dostala těsně pod 25,40 CZK/EUR, tedy na nejsilnější hodnotu od počátku loňského března, i když nakonec se pod touto hladinou neudržela. Včerejší ranní makroekonomická data totiž příjemně překvapila. Dubnové statistiky z reálné ekonomiky již totiž částečně zahrnuly období částečného rozvolňování, které se pozitivně projevilo zejména v dynamice zahraničního obchodu, ale i průmyslové produkce. Meziroční dynamika pak samozřejmě byla významným způsobem ovlivněna srovnávací základnou, kdy v loňském dubnu jsme na tom byli nejhůře. Rozvolňování restriktivních opatření a postupný návrat k ekonomickému životu, zejména ve službách, znamená tvorbu pracovních míst a pokles nezaměstnanosti. Za květen se podíl nezaměstnaných poprvé od loňského listopadu dostal pod 4 %.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

8. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.7781 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál