Jan Vejmělek: Nezaměstnanost po půl roce zpět pod 4 %

Jan Vejmělek: Nezaměstnanost po půl roce zpět pod 4 %

Podíl nezaměstnaných se dle údajů MPSV během května snížil na 3,9 % z dubnových 4,1 %. Poprvé od listopadu loňského roku se tak nezaměstnanost dostala pod 4 %.

Na trhu práce je cítit ústup pandemie, a tudíž i restriktivních opatření a postupný návrat k ekonomickému životu. Programy Antivirus udržely zaměstnanost v průběhu pandemické recese a je jedině ku prospěchu věci, že toto plošné nařízení bylo vládou od června zrušeno. Trh práce nyní potřebuje rozhýbat, potřebuje flexibilitu. Jak rostoucí průmysl, tak znovu se otevírající služby poptávají pracovní sílu. Pandemická recese dlouhodobý problém nedostatku pracovní síly nevyřešil.

Situace na trhu práce se zlepšila v podstatě v celé republice, pouze dva okresy (Beroun a Most) zaznamenaly minimální vzestup nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných během května klesl o více než 12 tisíc, za poslední rok je jejich počet vyšší pouze o necelých 20 tisíc v situaci, kdy ekonomika vloni klesla nejvíce v historii.

Oživující se ekonomika se pozitivně projevuje v tvorbě pracovních míst. Během května počet volných pracovních stoupl o více než tři tisíce, proti loňskému květnu jich je více než 15 tisíc. Je ale otázkou, zda se podaří tato místa vůbec naplnit. Každopádně i v kombinaci s relativně vyšší inflací může docházet k opětovným tlakům na vzestup mezd.

Vyhlídky pro trh práce zůstávají na nadcházející letní měsíce povzbudivé, níže ji bude tlačit i pokračující příznivá sezónnost a otevírání služeb. Podíl nezaměstnaných tak může v letních měsících klesnou k 3,7-3,8 %, přestože na trh vstoupí letošní noví absolventi.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

7. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.8436 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál