František Táborský: Státní rozpočet má nejhorší za sebou, druhá polovina roku přinese vyšší příjmy a nižší výdaje

František Táborský: Státní rozpočet má nejhorší za sebou, druhá polovina roku přinese vyšší příjmy a nižší výdaje

Stát hospodařil za prvních pět měsíců letošního roku s deficitem 255 mld. Kč. Celkové příjmy poklesly meziročně o 3,3 % a výdaje naopak vzrostly o 10,8 %. Meziměsíční zhoršení je jen lehce nižší, než jsme viděli v dubnu. To přitom bylo nejhlubší v letošním roce. Za prohloubením deficitu státního rozpočtu stojí na příjmové straně i nadále zejména nepřímé daně. Společně na DPH a spotřebních daních chybí státu oproti plánu téměř 30 mld. Kč. Naopak příjmové daně celkově zaostávají pouze o 9 mld. Kč. Zejména však u daně z příjmu právnických osob do hry vstupují čtvrtletní zálohy na dani, které v květnu výrazně negativně zkreslují obrázek inkasa. V červnu by totiž podle našich odhadů mělo z toho titulu přitéct do rozpočtu kolem 35 mld. Kč. Na druhou stranu pojistné na sociální zabezpečení a nedaňové příjmy přispívají k nižšímu deficitu dodatečným příjmem ve výši 11,5 mld. Kč. Celkově tak příjmová strana zaostává za plánem Ministerstva financí o 25,9 mld. Kč.

Na výdajové straně pokračuje růst neinvestičních transferů podnikatelským a nepodnikatelským subjektům. Ty souvisí zejména s vládní politikou a „covidovými“ programy. Z tohoto titulu bylo v tuto chvíli vyplaceno necelých 70 mld. Kč nad rámec proporcionálního čerpání schváleného rozpočtu. Na druhou stranu lze předpokládat, že tyto výdaje jsou vzhledem k průběhu pandemie a zpoždění výplat na vrcholu a ve většině případů se jedná o předfinancování, o které bude státní rozpočet oproštěn v druhé polovině roku. Na druhou stranu k nižšímu deficitu i nadále tradičně přispívá pomalý rozjezd státních investic. Ty jsou totiž o 30 mld. nižší, než by odpovídalo průběžné realizaci. Jejich tempo ale odpovídá předchozím rokům, což naznačuje, že by letošní historicky rekordní plán mohl být naplněn. Celkově tak výdajová strana za prvních pět měsíců letošního roku předbíhá plán státního rozpočtu o 20,8 mld. Kč.

Duben a květen tradičně patří k nejhorším měsícům pro státní rozpočet, což vychází z vlastností daňového inkasa a aktuálně i z průběhu pandemie. Pro následující měsíce očekáváme výrazně pomalejší tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu. To by se tak mělo podle naší prognózy na konci roku zastavit na úrovni 400 mld. Kč. Pro druhou polovinu roku očekáváme zrychlení daňových příjmů zejména v případě nepřímých daní, které nejvíce trpí uzavřenou ekonomikou z předchozích měsíců. Navíc průběžná data ukazují nižší zájem o kompenzační bonus a další podpůrné programy, což vytvoří dodatečnou úsporu pro státní rozpočet. Rizikem však zůstávají blížící se volby, které by mohly přinést nové výdaje a prohloubení deficitu v naší prognóze.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

1. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6785 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál