Bohumil Trampota: Kofola: Výsledky za Q1 21 budou ovlivněny restrikcemi a sezónností

Bohumil Trampota: Kofola: Výsledky za Q1 21 budou ovlivněny restrikcemi a sezónností

Kofola oznámí výsledky za první čtvrtletní tohoto roku, které budou meziročně nižší. V tomto kvartále se sešly dvě negativní skutečnosti. Za prvé je to celkový lockdown, ve kterém byla naše ekonomiky prakticky celý první kvartál. A za druhé je to efekt sezónnosti, kdy první čtvrtletní je typicky suverénně vůbec nejslabší z celého roku.

Tržby za první kvartál by podle našich odhadů měly meziročně spadnout o 11,6 % na 1 139 mil. CZK. To je z části důsledek omezení plynoucích z nákazy koronavirem. Celé první čtvrtletí byl prakticky zavřen kanál HoReCa a také řetězec provozoven UGO. To v kombinaci se sezóně nejslabším kvartálem znamená zmíněný meziroční pokles. Tomu nezabránily ani výnosy loňských akvizic Ondrášovky a Korunní, které se v loňských číslech za první kvartál ještě neobjevily. Náklady na sladidla a pet granulátu by měly meziročně vzrůst. Proti tomu by měla Kofola ukázat schopnost omezit administrativní náklady. EBITDA se meziročně sníží o 31,2 % na 82 mil. CZK(loni zisk 119 mil. CZK). Finanční úroveň byla v loňském roce pozitivně ovlivněna podstatným ziskem z FX (66,3 mil. CZK), který se letos v prvním čtvrtletí neopakoval. Čistý zisk by podle našich projekcí mel být -113 mil. CZK(loni -3,9 mil. CZK).

Předpokládáme, že Kofola potvrdí celoroční projekce. Cíl pro tento rok je dosáhnout zisku EBITDA v rozmezí 1,03 mld. CZK až 1,15 mld. CZK(náš odhad činí 1,035 mld. CZK).
Právě potvrzení celoročního cíle bude v reportu klíčová informace. V květnu se pomalu začalo s rozvolňováním restrikcí. To znamená, že i větší část druhého čtvrtletí bude negativně ovlivněna. Nicméně začátek roku je ze sezónního hlediska nejslabší. Pokud bude docházet k dalšímu uvolňování, mohly by výpadky ze začátku roku nahradit silné letní měsíce. Proto je výhled vedení Kofoly na nejbližší období velmi důležitý. Bezesporu to bude významná skutečnost, která bude mít vliv na cenu akcií na burze.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

28. května 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9938 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál