Tibor Rybárik: 4 oblasti, ve kterých využijete cloud na maximum

Tibor Rybárik:  4 oblasti, ve kterých využijete cloud na maximum

Jestli chcete zrychlit zavedení nových služeb i aplikací, zvýšit bezpečnost, dostupnost, postupovat agilně, podpořit modernizaci, zkrátka být celkově flexibilní firmou, cloud je správný směr.

 

 

1. Zkraťte zavádění služeb a aplikací z měsíců na týdny

Cílem je nasazovat MVP (minimum viable product) do produkce v co nejkratším čase. Čím dříve začne poskytovat koncovým uživatelům přidanou hodnotu, tím dříve získají všichni zúčastnění zpětnou vazbu. Zároveň budete mít možnosti experimentovat s různými byznys modely, případně s různými technologiemi, které vám pomůžou produkt posouvat správným směrem.

Ve většině případů doporučujeme navrhovat a implementovat řešení s využitím Platform as a Service (PaaS), Serverless a Software as a Service (SaaS). Tato řešení ve výsledku podporují modernizaci, snižují náklady a zlepšují běh produktů.

2. Udržte zabezpečení v cloudu na vysoké úrovni

Zabezpečení produktů je velmi komplexní úloha, v cloudu obzvlášť. Správný návrh a implementace řešení včetně možnosti jednoduše použít služby jako je například Azure Active Directory, Web Application Firewall, Security Center, Azure Sentinel (SIEM), Key Vault, VPN apod. vám umožní se s výzvami ohledně bezpečnosti vypořádat často lépe, než jste schopni dosáhnout se stávajícím on-prem prostředím a službami, které poskytuje.

3. Využijte umělou inteligenci a strojové učení

V cloudu jsou dostupné základní scénáře a využitím AI, vytěžováním dat nebo „bot“ služeb jako jsou Q&A bot, virtuální asistent atd. i pro firmy, které s nimi nemají zkušenosti.

4. Automatizujte, co jen jde

Klíčovou myšlenkou je Automation of “everything” (testování, vývoj, monitoring, ...), která s cloudem funguje skvěle.

Dnes nás nástroje na management životního cyklu aplikací jako je například Azure DevOps Services sami navádí k automatizaci, ať už jde o přípravu artefaktů potřebných k nasazení, automatické vytváření prostředků potřebných pro běh řešení (infrastructure as code), jejich nasazení spolu s aplikacemi, konfigurace, testování, sledování výkonu, nákladů nebo bezpečnosti.

Vše výše uvedené se dá aplikovat i on-prem nebo v hybridním prostřední, ale je to náročnější. Proto pro zavedení nových praktik a automatizace řešení doporučujeme používat v maximální možné míře cloudové služby a následně je aplikovat na on-prem prostředí.

Cloud není řešením na všechny problémy, ale je fajn ho umět ovládat a použít na scénáře, kde to dává smysl.

Zdroj informací

Tibor Rybárik, Enterprise & Cloud Architect ve společnosti KOMIX

Datum

14. května 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5376 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál