Bohumil Trampota: ČEZ: Kvartální výsledky pod odhady, výhled potvrzen, o dividendě se rozhodne 20. 5.

Bohumil Trampota: ČEZ: Kvartální výsledky pod odhady, výhled potvrzen, o dividendě se rozhodne 20. 5.

ČEZ dnes oznámil výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Tržby překonaly tržní očekávání, nicméně EBIDTA i čistý zisk za konsensem zaostaly. Důvodem je dopad zajišťovacích komoditních obchodů. Výhled vedení na celoroční výsledky se nezměnil a byly potvrzeny stávající cíle. Proti našim odhadům jsou výsledky ve shodě na provozní části. Na první pohled nejsou výsledky nejlepší, nicméně to je dáno mimořádným ziskem z obchodování, který se letos neopakoval.

Klíčové trendy v hlavních segmentech: Společnost vyrobila o 4 % méně elektřiny hlavně kvůli poklesu výroby v uhelných elektrárnách. Za tím jejich vidíme prodej (Počerady) a ukončení provozu (Prunéřov). Potěšil 8 % růst výroby v jaderných zdrojích. Celková výroba dosáhla 14,8 TWh. Objem prodané elektřiny a plynu vzrostl o 14 % y/y. Celkové tržby jsou za Q1 21 meziročně o 3,6 % vyšší a dosáhly 59,1 mld. CZK. Tento výsledek překonal jak náš odhad, tak i tržní konsensus. EBITDA klesla meziročně o 23 % na 19,9 mld. CZK a je lehce pod naším odhadem. To bylo zejména kvůli nižším zisku z obchodování (-2,6 mld. CZK) vzhledem k rekordnímu výsledku v Q1 20. A dále pak kvůli přecenění (-3,8 mld. CZK) zajišťovacích kontraktů pro výrobu. Čistý zisk dosáhl 8,4 mld. CZK, což znamená meziroční pokles téměř 40 %. Mimo skutečností uvedených výše došlo také k zaúčtování opravných položek k rumunským a bulharským aktivům (-2,3 mld. CZK).

Zadlužení (čistý dluh / EBITDA) kleslo v prvním kvartále na 2,0x z 2,2x na konci minulého roku. Za snížením čistého dluhu je zaplacení prodaných rumunských aktiv.

Celoroční projekcese nezměnily. Cílem společnosti je dosáhnout tento rok EBITDA mezi 54 a 57 mld. CZK plus příspěvek divestovaných aktiv (Rumunsko a Bulharsko), který by se mohl pohybovat na úrovni 2,5 mld. CZK. Čistý zisk projektuje ČEZ ve výši 17 až 20 mld CZK. Výsledky za Q1 21 tvoří asi 34 % zisku EBITDA a 46 % čistého zisku.

Za celý rok 2021 čekáme EBITDA 61,2 mld. CZK a čistý zisk 21,1 mld. CZK. Tržní očekávání činí 59,1 respektive 19,7 mld. CZK.

O dividendě rozhodne představenstvo 20. května2021. Valná hromada, na které akcionáři dividendu musí schválit, se bude konat 28. června 2021. Podle našich očekávání by měla být standardní dividenda 42 CZK. K tomu očekáváme podíl z prostředků z prodeje zejména rumunských aktiv. Výnos ve výši 24,6 mld. CZK použil ČEZ na předčasné splacení dluhopisů (cca 14 mld. CZK) a dále pak bude použit na investice a také na dividendu.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

11. května 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1193 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál