Michal Brožka: Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Michal Brožka: Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v březnu proti únoru klesly o 1,6 %. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 %, ale s ohledem na březnový stupeň uzavření ekonomiky s omezenou možností obyvatel cestovat to není nikterak dramatické překvapení. Tržby za potraviny meziměsíčně klesly o 0,5 % a za nepotravinářské zboží o 1,2 %. Omezení cestování se podepsalo na propadu prodeje pohonných hmot o 7,5 %.

V meziročním srovnání ovšem maloobchod vzrostl o 6,6 %, zatímco ještě v únoru klesal o 5,2 %. Důvodem meziročního růstu je prostý fakt, že v loňském březnu dopadla pandemická opatření i na Česko a ekonomika šla tehdy prudce dolů. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů činí meziroční růst maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut 5,0 %.

Prodej a opravy aut pokračovaly v meziměsíčním poklesu a oproti únoru ubraly 2,5 %, což bylo téměř v souladu s naším odhadem. Meziroční srovnání nicméně v případě prodeje aut vykazuje růst o 30,1 % (po očištění o kalendářní vlivy o 25,7 %), což je opět dáno jejich propadem v loňském březnu. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím motoristického segmentu se v březnu meziročně zvýšily o 13,0 %. Ještě v únoru přitom klesaly o 4,9 %.

Oproti březnu minulého roku stále rostl nejvíce internetový obchod, nicméně o 36,2 %, což je slabší růst než v předchozím měsíci a v dalších měsících by se rozdíl růstového tempa internetových a kamenných obchodů měl snižovat. Silný meziroční růst již tentokrát vykázala řada segmentů například výrobky pro domácnost, sport či IT.

Se zlepšením pandemické situace a rozvolňováním opatření by se maloobchodní tržby měly v dalších měsících zvyšovat. Spotřebitelé budou zčásti dohánět odložené nákupy. Vývoj může být v řadě sektorů dosti rozkolísaný. Internetový obchod se bude z části přesouvat zpět do kamenných obchodů. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodních tržeb blízko 1 %, ale současná vlna rozvolňování je rychlejší, než s jakou jsme počítali. To dává na jednu stranu šanci na výrazně lepší letošní výsledek maloobchodu, avšak z druhé strany to navyšuje riziko další epidemické vlny a opětovné uzávěry ekonomiky.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

6. května 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.2837 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál