Michal Merta: Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem

Michal Merta:  Podvodníci mají nový trik. Straší, že jste byli napadeni hackerem

Stále častěji se objevuje nový trik podvodníků vydávajících se za pracovníky banky, kteří zjistili napadení bankovního účtu a snaží se oběť přesvědčit, že jediná cesta k ochraně je převedení financí na jiný účet. Útočníci k přesvědčování využívají nejčastěji telefonního hovoru.

Podobných útoků celosvětově přibývá a zaznamenáváme i nárust takových kampaní v českém jazyce. Z pohledu kybernetické bezpečnosti jsou lidé nejslabším článkem a často naletí útočníkovi na špek. Nejčastěji se setkáváme s tzv. generickými útoky – útočník zvolí v daném čase populární téma a používá nadefinovaný scénář na potenciální oběti. Takové pokusy lze rozeznat a měly by se bezodkladně nahlásit příslušným orgánům.

Horší ale je, pokud se jedná o útoky cílené. V takovém případě se útočník zaměří na svou oběť, zná její záliby, rutiny a dle toho vymýšlí taktiku útoku. Rozpoznat, že se jedná o útok, bývá často velmi náročné i pro IT profesionály. Z těchto důvodů je nutné myslet na zabezpečení počítačů, mobilních telefonů, ale i síťových prvků, které každodenně používáme.

Zdroj informací

Michal Merta, odborník na bezpečnost a ředitel Cyber Fusion Centra v Accenture ČR

Datum

29. dubna 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.4738 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál