Jan Vejmělek: Míra nezaměstnanosti v Německu může klesnout pod 6 %

Jan Vejmělek: Míra nezaměstnanosti v Německu může klesnout pod 6 %

Statistiky z německého trhu práce za únor potvrdí, že se situace dále zlepšuje. Nezaměstnanost by poprvé od loňského dubna měla spadnout pod 6 %. Pozitivním odrazem situace na německém pracovním trhu by měla být lednová statistika tamních maloobchodních tržeb. Inflace v eurozóně v únoru zřejmě stagnovala na lednových 0,9 %, když jádrová složka zpomalila. Nízkoinflační prostředí v Evropě tak pokračuje.

Únorový meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně by měl stagnovat na lednových 0,9 %. Inflace tak zůstává hluboko pod inflačním cílem ECB. Jádrová složka podle našeho odhadu v únoru dokonce zpomalila o 30 bb na 1,1 % y/y. Důvodem je podle nás zejména odložení výprodejových akcí zimního zboží (hlavně ve Francii), které tradičně probíhá hned v lednu. Letos ale byla většina kamenných obchodů zavřená a výprodeje se přesunuly na únor či až na březen, což tedy tlačí jádrovou složku z meziročního pohledu níže. Slevy jsou navíc výraznější, sklady se zimním zbožím jsou letos hodně plné. Proinflačním faktorem se v průběhu února staly ceny ropy a tím pádem pohonných hmot. Pokud se ropa udrží takto vysoko, zejména v dubnu bude mimořádně cítit bazický efekt loňského propadu cen černého zlata. Vzhledem k rozkolísané základně bude inflace v nadcházejících měsících spíše volatilní, na přetrvávajícím nízkoinflačním prostředí to ale nic nezmění.

Únorová data z německého trhu práce ukáží na zlepšování tamní situace, předpokládáme pokles nezaměstnaných Němců a snížení míry nezaměstnanosti na 5,9 %. Poprvé od loňského dubna tak nezaměstnanost klesne pod 6 %. To ale stále nic nemění na situaci, že ve srovnání se situací před rokem (únor 2020) chybí v německé ekonomice 774 tisíc pracovních míst, což je účet za pandemii a restriktivní vládní opatření.

Po včerejším optimismu na globálních finančních trzích dnes přichází vystřízlivění. Z Číny zaznívají hlasy ohledně příliš vysokých výnosů amerických státních dluhopisů, asijské akciové indexy tak během dnešní seance významně ztrácely, futures ukazují, že níže otevřou i evropské trhy. Kurz eura k dolaru tak míří k hladině 1,20 USD/EUR a dnešní data nemají větší šanci to zvrátit. Pro korunu v kombinaci s tuzemskou pandemickou situací to pro dnešek nevěstí nic příjemného. A příliš nepomohou ani ranní data z národních účtů za Q4 20. Z pohledu aktuální situace se jedná o poměrně vzdálenou minulost. Jan Vejmělek

Zpřesněná data potvrdí, že česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla, jak uváděl předběžný odhad ČSÚ, tedy mezičtvrtletně o 0,3 % a její meziroční pokles pak dosáhl -5,0 %. Výkon hospodářství byl ve čtvrtém čtvrtletí nad očekávání dobrý, a to hlavně díky velmi dobrým výsledkům průmyslu. Ty se odrazily také v rekordních přebytcích zahraničního obchodu a lze tak předpokládat, že k mezičtvrtletnímu růstu tuzemské ekonomiky přispěl hlavně čistý vývoz. Předvánoční rozvolnění protiepidemických opatření pak zřejmě podpořilo spotřebu domácností. Investice firem i nadále trpěly přetrvávající mírou nejistoty a jejich objem tak byl i na konci roku 2020 nízký.

Úvod týdne i třetího měsíce roku 2021 byl na globálních finančních trzích ve znamení optimismu. Po turbulencích minulého týdne se včera k růstu vrátily akciové indexy nejvýznamnějších trhů; americké akcie rostly navzdory tomu, že směrem vzhůru se vydaly i výnosy tamních státních dluhopisů. Jejich výše právě v minulém týdnu spustila hlavně na akciových trzích výprodeje, podpora pak byla cítit i na komoditách. Z této konstelace na globálním devizovém trhu profitoval americký dolar, když kurz eura spadl z ranních kotací u 1,210 USD/EUR pod hladinu 1,205. Euro oslabilo navzdory tomu, že zpřesněná data únorových PMI za eurozónu i jednotlivé evropské země byla proti původním odhadům dokonce vylepšena. Naopak ve prospěch zelených bankovek hrál zveřejněný vysoký ISM index průmyslové aktivity.

I když byl první březnový den letošního roku v tuzemsku zároveň prvním dnem třítýdenního výrazného omezení společenského i ekonomického života, na koruně se to neprojevilo. Naopak jsme byli svědky jejího opatrného posilování, a to ve světle spíše oslabujících okolních měn v regionu. Na zhoršenou pandemickou situaci reagovala naše měna oslabováním hlavně v předchozích dnech. Včera toto oslabení spíše korigovala přes zveřejnění horších dat. Trhy zklamal PMI únorové průmyslové aktivity a nadšení trhu nevyvolalo ani zveřejnění únorového hospodaření státu, kde vykázaný schodek byl nejhlubší v historii

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

2. března 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.1449 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál