Jan Vejmělek: Euro dále posiluje, koruna zůstává pod prodejním tlakem

Jan Vejmělek: Euro dále posiluje, koruna zůstává pod prodejním tlakem

Světové trhy jsou pod vlivem snižující se pandemické křivky v USA, Velké Británii i celé řadě západoevropských zemí a sílících spekulací na dřívější než dosud předpokládané ekonomické oživení. S rostoucími tržními výnosy státních dluhopisů či vysokými akciovými indexy se vezou i ceny komodit včetně energií a surovin pro průmyslovou výrobu. Kruh se pak uzavírá zvyšujícími se inflačními očekáváními v situaci, kdy centrální banky vyjadřují ochotu držet uvolněné měnové podmínky dlouhou dobu.

Na globálním devizovém trhu z této situace samozřejmě profitovalo euro, které se dnes vůči dolaru vyšplhalo na nejvyšší hodnotu od 8. ledna, když zveřejněná data výše načrtnutý obrázek podpořila. Vyšším než očekávaným výsledkem skončilo ranní zveřejnění GfK německé spotřebitelské důvěry, lepší náladu v eurozóně jako celku za únor pak zdokumentovala dopolední data důvěry v průmyslu i ve službách z dílny Evropské komise. Den pak završila odpolední americká data v podobě mírného vylepšení celkového výsledku HDP za Q4 20, ale hlavně nižší počet nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden a skok v lednových průmyslových objednávkách indikující solidní investiční aktivitu v USA na počátku roku.

Bohužel lokální situace je od té globální naprosto odlišná. Platí to samozřejmě primárně při pohledu na vývoj pandemické situace (k tématu jsme se podrobněji vyjadřovali zde https://bit.ly/3dTpbSi), která je nejhorší na světě. Chaos ve vládních restriktivních opatřeních a jistota, že na rozvolňování můžeme na rozdíl od některých západoevropských zemí zapomenout, zvyšují obavy investorů. Koruna tak dnes vůči euru pokračovala ve svém oslabování. Po včerejším prolomení hladiny 26,00 CZK/EUR se dnes od ní kurz dále vzdaloval. V závěru seance se již blížil úrovni 26,15 CZK/EUR.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, hlavní ekonom, vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

25. února 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9757 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál