Jan Rafaj: Testování ve firmách by usnadnily samoodběrové testy

Jan Rafaj: Testování ve firmách by usnadnily samoodběrové testy

Firmy aktuálně můžou své zaměstnance každé 3 dny bezplatně testovat na Covid-19. Testovat můžou u poskytovatelů zdravotnických služeb, kteří jsou zapsaní v garantované síti antigenních odběrových center, případně u dalších poskytovatelů. Nicméně ani to nemůže zajistit 100% plošnost testování ve firmách, protože na trhu není dostatek testovacích kapacit. Jediný způsob, jak v podnicích zajistit plošné testování, je povolit samotestování neinvazivními samoodběrovými a samovyhodnocujícími testy, na které by firmám přispíval stát.

„K tomu je ale potřeba, aby ministerstvo zdravotnictví uznalo, které samoodběrové a samovyhodnocující testy jsou pro testování v podnicích vhodné. Dále musí být dostatek těchto testů na trhu, aby si je firmy měly možnost nakoupit během několika dnů. A za třetí musí vyřešit dotace. Tedy jestli budou firmy náklady na testy vykazovat zpětně, nebo se jim budou například odečítat z odvodů,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Mnohé firmy, které měly tu možnost a mají své závodní lékaře nebo nasmlouvané poskytovatele zdravotních služeb, už testují své zaměstnance na Covid-19 delší dobu na vlastní náklady. Svaz průmyslu a dopravy s ministerstvem zdravotnictví proto vyjednal podporu a způsob úhrady testování. „Očekáváme tedy, že se v příštích dnech do testování zapojí ještě více firem. Stát jim to ale musí co nejvíce usnadnit,“ upozorňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

I když firmy testují, mají nízké procento pozitivních zaměstnanců. „V podnicích se dodržují hygienická opatření přísněji než v běžném životě a často i nad rámec vládních nařízení. Zaměstnanci používají dezinfekce, nosí roušky a dodržují rozestupy. Firmy také na nejnutnější minimum omezily služební cesty a osobní kontakty se zákazníky. Pro pracovníky, u nichž to jejich práce umožňuje, se stal standardem home office. Zaměstnanci, kteří nemusí, na pracoviště zkrátka nechodí,“ připomíná Jan Rafaj.

Svaz průmyslu také vydal manuál hygienických opatření, který firmám pomáhá v nastavení protiepidemických pravidel. „Už na jaře podniky udělaly v řádu dnů posun v digitalizaci. Upravily také střídání směn tak, aby se lidé z jiných skupin nemíchali a nepotkávali se, a to ani v šatnách,“ dodává Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v České republice. Zastřešuje 33 svazů a asociací a 155 individuálních členských firem. Celkově hájí zájmy 11 tisíc firem, které zaměstnávají 1,3 milionu pracovníků. Je nestátní organizací, nezávislou na vládě, politických stranách a odborech, ovlivňující hospodářskou a sociální politiku vlády a působící na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Jako oficiální připomínkové místo komentuje průměrně 140 zákonů či vládních předpisů ročně. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a světových organizacích, zejména jako člen Konfederace evropského podnikání BusinessEurope.

Zdroj informací

Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Datum

21. února 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.362 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál