Michal Brožka: Inflace brzdí pomaleji kvůli dražším potravinám

Michal Brožka: Inflace brzdí pomaleji kvůli dražším potravinám

Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly v průměru o 1,3 %. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,2 % z předchozích 2,3 %. Nicméně náš odhad i očekávání trhu mířilo až na 1,7 % meziročně. Inflace tedy brzdí na začátku roku pomaleji, než se čekalo.

Ovšem hlavním důvodem pozvolnějšího poklesu inflace jsou dražší potraviny, alkohol a tabák. Nebýt meziměsíčního zdražení těchto položek, inflace by nečinila 2,2 %, ale 1,4 % y/y. K inflaci stále pozitivně přispívá položka kultura a rekreace, což je v současné situaci poněkud paradoxní. Podle předběžného propočtu se zdá, že jádrová inflace, která neobsahuje ceny potravin a energií zpomalila naopak rychleji, než se čekalo k 2,8 % y/y z předchozích 3,6 % y/y.

Úpravy ceníků na začátku roku do značné míry nastavují úroveň inflace pro celý rok. Ale chování firem a podnikatelů během pandemie se může výrazně proměnit. Pro letošek počítáme s tím, že tlaky na růst cen budou slábnout. V eurozóně čekáme růst spotřebitelských cen v průměru lehce nad jedním procentem. Inflace bude letos vyšší kvůli rostoucím cenám ropy, protože loni byla extrémně levná. K vyšší inflaci bude působit zvýšení spotřebních daní. Ceny potravin jsou velmi proměnlivé, ale protože nepočítáme s výpadky v jejich dodávkách jako v loňském roce, přičemž poptávka zůstane oslabena, tak by jejich zdražení mělo být umírněné. Vliv oslabené poptávky pak podle naší prognózy bude v dalších měsících působit proti růstu cen a inflace bude brzdit. Nutno podotknout, že zpomalení jádrové inflace v minulém roce bylo pomalejší, než jaké jsme odhadovali, a toto riziko se může v letošním roce snadno zopakovat. Za celý letošní rok odhadujeme inflaci 1,8 % po loňském zdražení o 3,2 %. Na začátku roku ovšem inflace začíná o půl procentního bodu výše, než se čekalo, ale vývoj v dalších měsících je stále značně nejistý.

Vyšší inflace implikuje vyšší šanci na růst úrokových sazeb, což by mohlo posílit korunu. Nicméně pokud jádrová inflace bude brzdit rychleji, bude to argument proti rychlenému utahování měnové politiky. S počátkem zvyšování úrokových sazeb počítáme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

12. února 2021

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.8957 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál