SP ČR: Stavební zákon musí být jednodušší a efektivnější

SP ČR: Stavební zákon musí být jednodušší a efektivnější

Návrh stavebního zákona potřebuje dotáhnout. Musí splnit požadavek jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák proto na středečním jednání Hospodářského výboru apeloval na poslance, aby v návrhu stavebního zákona přijali kvalitní pozměňovací návrhy. Jedině tak se výstavba v České republice zrychlí a zjednoduší.

„Po pandemii nás čeká složité období obnovy, kterému musí pomoci stavební zákon. Dnešní systém je někdy téměř nefunkční a potřebuje výraznou změnu. Čekáme na ni už 17 let, v povolování stavebních procesů jsme ve světě až na 156. místě. My přitom potřebujeme, aby stát, podnikatelé i ti nejmenší stavebníci mohli stavět za jasně daných podmínek, v jasně daných lhůtách, za jasně daných práv a povinností, a to při současném zachování ochrany všech veřejných zájmů,“ upozorňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu dlouhodobě podporuje změnu stavebního zákona, která je nezbytná pro zefektivnění a urychlení výstavby. Původní vládní návrh ale obsahuje spoustu kompromisů a neřeší důsledně například oddělení stavebních úřadů.

„Vítáme proto, že na Hospodářském výboru prošel komplexní pozměňovací návrh poslanců Kolovratníka, Kořanové a dalších, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Návrh zaručuje nezávislou soustavu stavebních úřadů, řeší systémovou podjatost a zajišťuje předvídatelnost rozhodování. Přináší i další pozitiva v územním plánování i v jiných oblastech a měl by být základem pro dotažení celé rekodifikace, kterou tak nutně potřebujeme,“ vysvětluje Jaroslav Hanák.

Podle Svazu průmyslu a dopravy je ale třeba, aby Sněmovna přijala ještě některé úpravy, které řeší například možnou nečinnost stavebních úřadů, stanovení konkrétních lhůt či rozšíření drobných staveb bez nutnosti povolení. „Nutné je také zajistit i změny dalších dotčených zákonů. Jsem proto rád, že prošel i pozměňovací návrh, který řeší nakládání s vodami či mezitímní rozhodnutí, díky kterému může začít příprava ke stavbě ještě před ukončením vyvlastnění pozemku nebo konečné dohodě o ceně. Tuto problematiku Svaz řeší mnoho let. Doufám, že Sněmovna dnešní rozhodnutí potvrdí a v některých případech přijme ještě ambicióznější úpravy, například u částí týkajících se liniového zákona nebo zákona o EIA,“ doplňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v České republice. Zastřešuje 33 svazů a asociací a 155 individuálních členských firem. Celkově hájí zájmy 11 tisíc firem, které zaměstnávají 1,3 milionu pracovníků. Je nestátní organizací, nezávislou na vládě, politických stranách a odborech, ovlivňující hospodářskou a sociální politiku vlády a působící na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Jako oficiální připomínkové místo komentuje průměrně 140 zákonů či vládních předpisů ročně. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a světových organizacích, zejména jako člen Konfederace evropského podnikání BusinessEurope.

Zdroj informací

Svaz průmyslu a dopravy České republiky

Datum

6. února 2021

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 2.0403 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál