Martin Gürtler: Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně

Martin Gürtler: Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně

Česká národní banka minulý čtvrtek nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh však překvapila její nová prognóza, v které centrální banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.

Co stojí za těmito vyššími sazbami a je jejich výše vůbec optikou současného ekonomického vývoje reálná? Hlavním důvodem rychlejšího zpřísňování měnové politiky v nové prognóze ČNB je poměrně optimistický výhled vývoje v zahraničí. Zatímco HDP efektivní eurozóny podle ČNB letos klesne o 7,2 %, příští rok by už mělo o 4,5 % růst.

Růst pro příští rok je sice oproti minulé prognóze centrální banky o skoro procentní bod nižší, nepočítá však s opětovným prohloubením poklesu evropské ekonomiky v závěru letošního roku. V případě tuzemska přitom ČNB svůj odhad růstu HDP pro rok 2021 snížila výrazněji, a to z předchozích 3,5 % na 1,7 %.

Zdá se tak, že centrální banka přijala mírně odlišné předpoklady o vývoji pandemie doma a v zahraničí. V modelovém rámci ČNB tak ECB může začít s utahováním měnové politiky prostřednictvím nižšího nákupu aktiv dříve, na což musí reagovat i domácí sazby, tak aby zabránily oslabení koruny, a tedy i vyšší inflaci.

Už teď ovšem víme, že Česká republika spíše patřila mezi prvně zasažené druhou vlnou koronaviru a ostatní státy Evropy ji v tomto bohužel následují. ECB navíc se zpřísňováním měnové politiky určitě spěchat nebude.

K vyšším sazbám v prognóze ČNB přispívá i slabší kurz koruny. Jeho poprázdninový vývoj totiž vedl ČNB k tomu, že v nové prognóze očekává slabší kurz i po zbytek letošního roku a po celý rok příští. Samotné zveřejnění vyšších sazeb pro rok 2021 bylo však pravděpodobně jedním z důvodů, které pomohly koruně zpět k silnějším hodnotám. Významným faktorem byl samozřejmě také zlom v globálním sentimentu.

Důvody pro nárůst sazeb v příštím roce jsou tak zřejmě, již týden po zveřejnění nové prognózy ČNB, ty tam. Jedinou nadějí zůstávají optimistické zprávy posledních dnů o vývoji nové vakcíny.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

12. listopadu 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6619 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál