Michal Brožka: Zoufalá situace si žádá zoufalou politiku

Michal Brožka: Zoufalá situace si žádá zoufalou politiku

Stabilizovat ekonomiku při současném rozsahu ekonomických šoků je úkol hodný mistra. Před půl rokem bylo evidentní, že pokud mají vlády zabránit hospodářské depresi, musí spustit mohutnou fiskální a měnovou expanzi. To se do značné míry povedlo a ekonomiky začaly z hlubokého dna expandovat rychleji, než se čekalo.

Řada institucí v průběhu léta upravila mnohdy velmi pesimistické prognózy pro HDP nahoru. S druhou vlnou se vrátily obavy z opětovného útlumu. A na světovém měnověpolitickém kolbišti dochází k zásadním proměnám.

Poslední takovou změnou byl náhlý příklon britské centrální banky k využití záporných úrokových sazeb. V naší prognóze počítáme z 80 % s tím, že poslední vývoj směřuje k brexitu bez dohody. Dovolte mi vsunout otázku, kolik Britů by v roce 2016 zvedlo ruku pro brexit, kdyby věděli, jak nechutný ten proces bude a že nakonec Británie odejde bez dohody?

Pro Británii to znamená další negativní šok do ekonomiky, který si vyžaduje od centrální banky stimul. A ten tedy přijde v podobě snížení úrokových sazeb do záporu pravděpodobně už začátkem roku 2021. Připomeňme dále americkou centrální banku, která nově v rámci duálního mandátu zavádí cílování průměrné inflace a implicitně tak nyní bude směřovat k inflaci nad 2 %. To je opatření jdoucí ve prospěch posílení eura proti dolaru.

ECB v této situaci sice dodává v rámci existujících programů další střednědobou likviditu, ale dodatečné stimuly nepřicházejí. Přitom ve své komunikaci ECB připouští, že posilování eura je překážkou zvýšení inflace na cíl. V prognóze pak opakovaně přiznává, že v dosažení dvouprocentní inflace nevěří, když za dva roky ukazuje inflaci na 1.3 %. ECB v současnosti provádí komplexní revizi své strategie. Mohla by tak upravit inflační cíl podobným směrem jako Fed. Ale to je běh na dlouhou trať. Situace skutečně vypadá poněkud zoufale a bylo by třeba nějakého rychlejšího kroku. Finanční trh tak do konce roku čeká další navýšení programu nákupu aktiv o cca 350 mld. EUR. My počítáme s větším nárůstem, a to o 500 mld. EUR. Ale v rámci probíhající revize své strategie by ECB mohla očekávané kroky dopředu komunikovat a snažit se inflační očekávání zvýšit. Jak mocná byla pouhá slova Maria Draghiho v roce 2012, když slíbil, že udělá cokoliv!

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Komerční banka a. s.

Datum

6. října 2020

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.5025 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál