Jan Vejmělek: Ekonomická důvěra v eurozóně se odráží od dubnového dna

Jan Vejmělek: Ekonomická důvěra v eurozóně se odráží od dubnového dna

Ukazatele ekonomické důvěry z různých sektorů ekonomiky eurozóny by měly potvrdit, že dna bylo dosaženo v dubnu. Nyní se již nálada ruku v ruce s rozvolňováním opatření v boji proti šíření covid-19 začíná postupně zlepšovat. Nicméně recese je faktem, což s sebou přináší i silné desinflační tlaky, jak potvrdí květnová předběžná data německé inflace; významnou roli zde ale hrají ceny pohonných hmot. Podle nás nepatrné vylepšení amerického HDP za Q1 20 nic na recesním obrázku tamní ekonomiky nezmění. Z regionu se dočkáme zasedání polské centrální banky. Ta si v uvolňování měnové politiky vezme tentokrát pauzu.

Euro povzbuzené pozitivní náladou na finančních trzích by dnes mohlo získat i fundamentální podporu. Květnová data důvěry z dílny Evropské komise potvrdí, že dna v ekonomické aktivitě bylo dosaženo v dubnu. Tehdy ukazatel ekonomického sentimentu zaznamenal největší propad v historii. Květen bude naopak znamenat největší vzestup v historii, což ale nezmění nic na faktu, že květnová hodnota bude hluboko pod dlouhodobým průměrem.

Nadále platí, že omezení v souvislosti s koronavirem dopadla primárně na sektor služeb, průmyslové země typu Německa tak na tom z pohledu celkové ekonomické výkonnosti budou lépe, než země závislé na službách, primárně turismu. Americké dubnové statistiky
dlouhodobých objednávek ukáží na silné propady v podstatě ve všech složkách, dramatické to zřejmě bude v sektoru dopravy. V obrovských potížích je zejména letecký průmysl. U zpřesněných dat HDP Spojených států za Q1 20 očekáváme pouze nepatrnou vzestupnou revizi, která na celkovém obrázku nic zásadního nezmění. Tradiční čtvrteční data o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti ukáží pouze na pomalé snižování.

Koruna se nachází v blízkosti dolní hrany pásma, kde se pohybuje v posledních dvou měsících. Prostor pro výraznější posílení pod hladinu 27,00 CZK/EUR vnímáme jako limitovaný úrovní 26,80 CZK/EUR. Současné posílení je primárně důsledkem pozitivní nálady na globálních trzích. Z tohoto titulu profitují i okolní měny regionu. Polskému zlotému by dnes příliš podpory nemělo přinést pravidelné zasedání centrálních bankéřů. Po razantní akci v boji s koronavirovými omezeními (2x snížení sazeb o 50 bb, dodávání likvidity do bankovního systému, zavedení kvantitativního uvolňování) by dnešní zasedání nemělo přinést žádná nová opatření. Výstup ale ukáže na připravenost měnovou politiku dále uvolnit. My čekáme, že v Q3 20 bude sazba snížena na pouhých 0,10 %. Ruku v ruce s tím by měl zlotý oslabovat; jeho nejslabší hodnotu čekáme též v průběhu Q3 20, a to na 4,68 PLN/EUR.

Euro se během včerejší evropské seance vyšplhalo proti dolaru na nejvyšší hodnotu od konce března, když kurz atakoval hladinu 1,1030 USD/EUR. Euro se tak i včera vezlo na vlně optimismu na globálních finančních trzích. Ten byl patrný i na akciových indexech či na trzích se státními dluhopisy. Obchodníci pozitivně přijali návrh Evropské komise, která přišla
s balíčkem na podporu ekonomiky v bezprecedentním objemu 750 mld. EUR (500 mld. EUR
bude přímá pomoc, 250 mld. EUR bude ve formě půjček). Nejvíce by měly získat Itálie, Španělsko, Francie, Polsko, Německo, Rumunsko a Portugalsko. Zpráva tak přispěla ke zklidnění na trzích státních dluhopisů v periferních zemích eurozóny.

Po více než měsíci a půl včera česká koruna opětovně atakovala hladinu 27,0 CZK/EUR. Stejně jako okolní regionální měny profitovala z pozitivní nálady na globálních finančních trzích. Oproti první polovině týdne bylo ale patrné, že posilování již nemělo takovou razanci. Odpoledne koruna zisky částečně korigovala posunem ke 27,20 CZK/EUR, nakonec zavírala u 27,10 CZK/EUR. Oproti úterku bylo patrné snížení obchodní aktivity na trhu.

Zdroj informací

Komerční banka

Datum

1. června 2020

Fotogalerie

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen


Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.0524 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál