Egor Khlebnikov: Jak aktuální situaci a vývoj v oblasti realit vidí developer

Egor Khlebnikov:  Jak aktuální situaci a vývoj v oblasti realit vidí developer

Jak ovlivní současná situace trh s nemovitostmi v následujících měsících, případně do konce roku?

Nejvíce zasažené budou hotely, které musí mít z podstaty svého podnikání hodně personálu, ať už jde o recepční, pokojské, kuchaře či pracovníky wellness. Dá se očekávat, že některé hotely budou mít problém přežít.

Pokud jde o residenční nemovitosti, tak budou nejvíce zasažené byty koupené na krátkodobou investici. Mnoho lidí si pořizovalo byt v centru s předpokladem nekončícího přílivu turistů a zaručeného příjmu. S tím, co se stalo v souvislosti s covid-19, ale nikdo nepočítal a strategie investorů se tedy musí změnit. Z krátkodobých pronájmů se budou majitelé muset přeorientovat na středně a dlouhodobé pronájmy. Majitelé více bytů budou zřejmě muset některé prodat, aby mohli dobře obsloužit zbytek portfolia.

Jak budou ovlivněna turistická města, jako je Praha nebo Český Krumlov?

Věřím, že do konce tohoto roku se ještě dočkáme dobré doby pro cestování po České republice. Očekáváme zde příznivější ceny, ať už za ubytování či v restauracích. Češi jsou zvyklí jezdit na dovolenou a když to nepůjde po světě, vydají se po tuzemsku. Firmy zaměřené na lokální turismus by tedy měly zaznamenat vzestup. Díky ekonomice, která dosud rostla, má značná část Čechů našetřeno a touha po cestování je určitě neopustila. Praha se opět stane turistickým městem, ale slyšet bude převážně čeština.

Jaký dopad bude mít nynější zákaz vstupu cizinců na naše území na služby typu Airbnb?

V centru Prahy a nejbližších čtvrtích najdete z 80 % investiční byty. Zhruba polovina jich patří Čechům, druhá polovina cizincům. V nejbližších 2-3 měsících neočekáváme velké změny, pokud však bude situace trvat déle, může dojít k menším korekcím. Pro koncového uživatele se ale cena v zásadě nezmění. Běžný člověk obvykle pořizuje byt formou hypotéky, zatímco investor má výhodu vlastních prostředků. Dá se očekávat, že i developeři, kteří prodávají koncovým klientům, nabídnou slevy těm, kteří budou mít více vlastních financí. Hůře na tom budou ti, kteří si pořizovali byty na přeprodej.

Jak si myslíte, že toto ovlivní chování klientů? Očekáváte, že budou více tíhnout k bydlení mimo město?

Vždy se říkalo, že v případě krize budou chtít lidé bydlet v Praze. Tato krize je ale zvláštní. V Praze se snadněji můžete dostat do karantény a je zde i více nakažených. Proto si myslím, že stále více lidí začne vyhledávat bydlení za Prahou, kde je více osobního prostoru i zeleně. Další aspektem jsou ceny, protože bydlení za Prahou se zatím zdražovalo jen pomalu. Lidé jsou také unaveni ostatními lidmi. V Praze je spousta mladých lidí a párů, ale v parku potkáte jen málo rodin s dětmi. Rozhodují se, jestli dát přednost rušnému městu, nebo klidnější vesnici, a stále častěji u nich vyhrává bydlení za Prahou. Kvůli cenám i životnímu stylu. Banky možná zlevní hypotéky a celý trh se zřejmě změní ve prospěch klienta.

Zdroj informací

Egor Khlebnikov, CEO developerské společnosti Getberg

Datum

6. května 2020

Fotogalerie

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.8184 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál