Michaela Tomášková: V lednu se v Praze povolilo meziročně 3krát více bytů


Michaela Tomášková: V lednu se v Praze povolilo meziročně 3krát více bytů

Dnes zveřejněná lednová čísla týkající se počtu zahájených bytů v bytových domech v Praze se zdají být v meziročním porovnání velmi optimistická. Letos v lednu úřady povolily 328 bytů v bytových domech, což je více než trojnásobný nárůst oproti stejnému měsíci v loňském roce.

Při větším nadhledu ale tento nárůst není nijak dramatický. Dlouhodobý desetiletý lednový průměr v Praze je 298 bytů, takže z tohoto pohledu se stále nejedná o nic výjimečného. Praha musí podle odborníků povolovat ročně 10.000 bytů, to znamená každý měsíc na trh pustit 833 bytových jednotek. A to se stále neděje.

Přesto se zdá, že se situace v povolování nových staveb obrací k lepšímu. Už v loňském roce se Praha přehoupla přes hranici pěti tisíc bytů na číslovku 5.429. To v meziročním srovnání znamenalo více než 100procentní nárůst.

Jenže opět nohama na zem. Zajímavé je srovnání s okolními metropolemi. Podle našich výpočtů se v Praze ročně v průměru povolují zhruba 3,4 byty na tisíc obyvatel, zatímco v Mnichově je to 7,5 a ve Vídni 7,8 bytů na tisíc obyvatel. Ve Varšavě je to pak dokonce více než 13 bytů na tisíc obyvatel.

Aby Praha evropské konkurenty dohnala, musí další konkrétní kroky směřovat k rychlému schvalování změn územního plánu, a to zejména na brownfieldech, které jsou pro budoucnost a zlepšení dostupnosti bydlení v Praze naprosto klíčové. Připravuje se zde kolem 70.000 nových bytů, tedy zhruba dvě třetiny z celkového počtu 109.000 připravovaných nových bytů v Praze.


Psát příspěvky smějí jen přihlášení
Žádný komentář dosud nebyl vložen

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6047 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál