Čeští investoři spouští první větrnou farmu ve Finsku

Čeští investoři spouští první větrnou farmu ve Finsku

Společnost Winda Power dokončila stavbu větrné elektrárny Hirvineva nedaleko finského města Oulu a v tuto chvíli ji uvádí do provozu. Majoritním vlastníkem Winda Power je český fond Green Horizon Renewables (GHR) v čele s investorem Tomášem Krskem.

Větrná farma Hirvineva je vlajkovou lodí rozsáhlého investičního plánu GHR ve Finsku, na kterém česko-finský tým pracuje už od roku 2017. Tým pod vedením Roberta Douchy připravil k výstavbě větrné parky o celkové velikosti víc než 220 MW a další stovky MW jsou ve fázi plánů.

„Finsko je mezi zeměmi Evropské unie právem považováno za průkopníka v oblasti obnovitelné energetiky. Do roku 2030 má polovina roční hrubé spotřeby energie ve Finsku pocházet z obnovitelných zdrojů. Už v loňském roce to bylo téměř 40 %, takže Finové jsou na dobré cestě závazek splnit. Těší nás, že na této cestě bude i výrazná česká stopa,“ říká Robert Doucha, projektový manažer GHR. „Hirvineva je ekonomicky životaschopný projekt i bez státní podpory. Je to další důkaz současného trendu budování obnovitelné energetiky na tržní bázi, který vidíme i v dalších zemích EU,“ dodává Robert Doucha.

Větrná elektrárna Hirvineva se skládá ze čtyř turbín značky Nordex s celkovým instalovaným výkonem 19,2 MW a bude zásobovat čistou elektřinou přibližně 7 000 domácností. Výstavba elektrárny začala v roce 2019 a celkové investiční náklady převyšují 540 milionů korun. Rotory turbín mají průměr 149 metrů a jsou instalovány ve výšce 155 metrů nad zemí. Souběžně s výstavbou větrné farmy Hirvineva získaly stavební povolení čtyři další projekty o celkové instalované kapacitě 200 MW. V současné době probíhají výběrová řízení na dodavatele hlavních komponent, tedy turbín a infrastruktury. GHR plánuje uvedení těchto větrných parků do provozu už v roce 2022.

„Obnovitelné zdroje ani v současné nejisté době neztrácí na atraktivitě a Evropa se stále chce posouvat k uhlíkové neutralitě. Zároveň se rychle vyvíjí a zlevňuje technologie v oblasti solární i větrné energetiky. Proto i my pokračujeme v naší dlouhodobé strategii a hledáme vhodné příležitosti pro projekty v obou oblastech především v rámci EU. Rádi bychom tu v následujících několika letech realizovali projekty v řádu stovek MW ve větrné energetice a vyšších desítek MW ve fotovoltaice,“ shrnuje Robert Doucha další investiční plány fondu Green Horizon Renewables.

Green Horizon Renewables

Soukromá kapitálová společnost zaměřená na investice do obnovitelné energetiky především v Evropě. GHR je součástí „rodiny“ investičních společností Tomáše Krska, která zahrnuje skupinu BHM Group (investice do technologií) a Presto Ventures (podpora startupů). Za osm let působení má GHR za sebou řadu úspěšných investičních projektů v oblasti solární a větrné energetiky v zemích severní a střední Evropy.

Winda Power Oy

Společnost byla založena v roce 2011 ve Finsku a má tak dlouholeté zkušenosti s přípravou projektů větrných elektráren v této zemi. V roce 2017 získal majoritní podíl ve společnosti fond Green Horizon Renewables a od té doby česko-finský tým vyvíjí 8 projektů větrných parků s celkovým instalovaným výkonem 240 MW, které využijí výborných klimatických podmínek v oblasti Ostrobothnia.

Zdroj informací

Winda Power a NejBusiness.cz

Datum

10. listopadu 2020

Fotogalerie

Page generated in 1.3553 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál